'Ηττα στην παράταση για τον Αστέρα Λάρισας

Την ήττα γνώρισε ο Αστέρας Λάρισας από τον ΒΑΟ για την τρίτη αγωνιστική της Γ' Εθνικής
μπάσκετ στην Θεσ/νικη. Δεν τα κατέφερε στην Θεσ/νικη ο Αστέρας Λάρισας fms καθώς ηττήθηκε στην παράταση από τον ΒΑΟ με 84-82 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Το παιχνίδι είχε δυο όψεις με τον Αστέρα να είναι πολύ καλός στο α΄ ημίχρονο και να προηγείται μέχρι και 19 πόντους. Το α΄μέρος έκλεισε τελικώς με τον Αστέρα να προηγείται με 43-29. Στο β ημίχρονο ο ΒΑΟ αντέδρασε και με υπερπροσπάθεια κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 56-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήτανε αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να οδηγούνται τελικά στην παράταση. Εκεί το παιχνίδι κρίθηκε στην εκπνοή καθώς ο ΒΑΟ σκόραρε 2΄΄ πριν το τέλος παίρνοντας τελικώς την νίκη.

16-28 ,29-43,56-56,74-74(κ.α) 84-82 (παράταση).

ΒΑΟ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 84-82  (74-74 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 29-43, 56-56, 74-74, 84-82
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 12 (1), Ρεφατλλάρι, Καλογεράτος, Κουλαξής, Καρατζάς 11 (1), Τσάρος, Μακρής, Χολέβας 32 (1), Κολιάστας, Ματζούνης 11 (1), Στεψιανός, Σαρρής 4, Μαρλίδης 14.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡ. (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσαβές 9, Μηλιώνης 16 (4), Κυριακόπουλος 5, Χαιρετίδης, Γούλας 17 (4), Μίχος 14, Γαλάνης, Τριανταφύλλου 2, Λάππας 19.