Νίκη Βόλου-Νέα Κηφισιά 67-74 (Βίντεο)

Η Νίκη Βόλου έχασε με 67-74 από την πρωτοπόρο ομάδα της Α2 Κατηγορίας Νέα Κηφισιά στο
Κλειστό της Νέας Ιωνίας . Οι κυανόλευκοι ήταν πίσω με εννιά στο ημίχρονο (32-41) και 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (45-60), αλλά με φοβερή προσπάθεια στην τελευταία περίοδο έφτασαν να διεκδικούν τη νίκη. 5.45 πριν το τέλος το σκορ ήταν 55-65 με δύο βολές του Μαλτέσιου και με τρίποντο του Πολίτη 5.08 πριν τη λήξη έγινε το 58-65. Ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Καράμπουλα στον Μαυρογιάννη και τεχνική ποινή στον παίκτη των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία, αλλά στις τέσσερις βολές από Κουτίνα και Μαυρογιάννη μόνο η μία ήταν εύστοχη. Ο Μαυρογιάννης έκανε με μία στις δύο βολές στο 35.34’ το 60-65, αλλά το άστοχο τρίποντο και δίποντο του Κουτίνα δεν επέτρεψε στη Νίκη ακόμη και να ισοφαρίσει. Η Νίκη «πέταξε» τις ευκαιρίες, αλλά ο Μοσχοβίτης όχι, κάνοντας το 60-67 3.06 πριν το τέλος και ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια το 64-70 32.9’’ πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας. Ενώ απέμεναν 29.6’’ ο Μαλτέσιος μείωσε στους τέσσερις (66-70). Όμως με δύο πόντους του Μοσχοβίτη και δύο του Ψαθά στην εκπνοή η Αγ. Παρασκευή πανηγύρισε τη νίκη, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν ενδιάμεσα πάλι με τον κορυφαίο τους παίκτη Μαλτέσι, που σταμάτησε στους 20.

Δείτε το Βίντεο

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 32-41, 45-60, 67-74

Νίκη Βόλου (Ζαφειρούδης): Παπούλιας, Σαμαράς 2, Χριστομάνος, Μαυρογιάννης 16 (1), Κουτίνας 10 (2), Στάμος, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 20, Θεοδωράκος 7 (1), Πολίτης 10 (2).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σακελλαρίου 3, Μοσχοβίτης 12 (1), Κακαργιάς, Διαμαντόπουλος 4, Πολυδώρου, Καράμπουλας 24 (1), Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 6 (1), Ψαθάς 7 (1), Μουρίκης, Πετροδημόπουλος 9, Τζιάλας 4.