Ήττα της Νίκης Βόλου στο Ηράκλειο

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Α2 μπασκετ η Νικη  Βόλου έχασε, στο
Ηράκλειο από την τοπική ομώνυμη ομάδα που και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι Ηρακλειώτες αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν να καταβάλουν την αντίσταση της ομάδας της Νέας Ιωνίας με 70-56.Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Με την έναρξη της επανάληψης, το Ηράκλειο πάτησε γκάζι κι άνοιξε τη διαφορά, όμως επαναπαύτηκε με την ομάδα της Μαγνησίας να το εκμεταλλεύεται και να επιστρέφει για τα καλά στο ματς, μειώνοντας σε 60-59. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, απάντησαν άμεσα και τρία λεπτά πριν το φινάλε ξέφυγαν με 66-55, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:  20-19, 39-34 ημίχρονο, 53-49, 70-56.

Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 3 (1), Στεφανάκης 13 (2), Πέλκιτς 13 (1), Αρναουτάκης Γ. 4, Αγαπιάδης, Σακελλαράκης 2, Ντιαλό 17, Γκοντόπουλος 18 (4).

Νίκη Β. (Γ. Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κούτινας 15 (1), Στάμος 1, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 9, Θεοδωράκος 7 (1), Μυστιλιάδης 16 (3).