Φοίνικας-Αστέρας 64-60 (Φώτο)

Δύσκολη νίκη του Φοίνικα Morena επί του συμπολίτη του Αστέρα με 64-60. Το παιχνίδι ήταν
μέτριο αλλά κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος αφού και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη. Ο Αστέρας στο ξεκίνημα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ο Φοίνικας Morena όμως προσπέρασε με 14-6 στο 6'. Στο 8' ο Αστέρας με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στο καλάθι (14-12) αλλά οι παίκτες του Φοίνικα Morena ξέφυγαν πάλι στο 10' με 20-15. Το β' δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό και για τις δύο ομάδες. Ο Φοίνικας Morena προηγήθηκε στο 17' με 25-17. Οι φιλοξενούμενοι όμως μείωσαν και πάλι τη διαφορά και με τρίποντο του Λάππα έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ να είναι 27-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά κατορθώνοντας να πάρει διαφορά 9 πόντων στο 23' (35-26). Για μία ακόμα φορά όμως ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει σε 41-41 στο 27'. Το 47-43 του 30' έγινε στο 32' 47-48 υπέρ του Αστέρα. Ο Φοίνικας με ένα 6-0 έκανε το σκορ 53-48 στο 36' κρατώντας μία διαφορά 3-5 πόντων. Ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει σε 59-58 1:51 πριν από το τέλος, αλλά οι παίκτες του Φοίνικα πιο εύστοχοι στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη με 64-60. Τα δεκάλεπτα: 20-15, 27-24, 47-43, 64-60.

Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 18 (4), Αθανασόπουλος 17, Μανώλας, Λιάκος 4, Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 6, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης 13 (2), Λούβαρης, Τσούμας, Τσιτσιβάς, Τσιαμπαλής 4.

Αστέρας: (Μπουλιάκης) Τσιαβές 13, Μηλιώνης 6 (2), Κυριακόπουλος 2, Χαιρετίδης 3 (1), Γούλας 8 (2), Μίχος 6, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 6, Λάππας 16 (4).