Μεγάλο διπλό τα Τρίκαλα μέσα στην Τρίπολη

Δια πυρός και σιδήρου τα παιδιά του Γιάννη Τζήμα σημείωσαν μεγάλη νίκη επί του Αρκαδικού με
62-66! Τα Τρίκαλα παραμένουν σταθερά σε τροχιά ανόδου καθώς παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν με ψυχή και σθένος βρίσκουν τον τρόπο να πετυχαίνουν μεγάλες νίκες όπως πριν από λίγο στην Τρίπολη. Ο Αρκαδικός που μάχεται για την παραμονή τα έδωσε όλα για την νίκη σε ένα παιχνίδι που είχε έντονο κοντράστ συναισθημάτων και το οποίο κρίθηκε στο τέλος. Μεγάλο παιχνίδι έκανε και πάλι ο Κακλαμάνος (20 πόντοι, 4 τρίποντα) έχοντας άξιους παρτενέρ τους Φούντα, Γκιουλέκα, Λεπενιώτη (σε κάθε αγώνα είναι και καλύτερος), τον Χαρισμίδη να μιλάει στο τέλος, τον Αγγελακόπουλο να παίζει μεγάλη άμυνα όπως και ο Κατσαρές και με τους υπόλοιπους να βοηθούν καθοριστικά.Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα είχαν νευρικότητα και κάμποσα άστοχα σουτ τριών πόντων με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καθοριστικά καλάθια των Φούντα και Λεπενιώτη τα Τρίκαλα ξέφυγαν κάπως στο σκορ και έτσι έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενα με 28-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αρκάδες μπήκαν εντυπωσιακά μέσα στο παιχνίδι και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 36-35. Όμως τα Τρίκαλα αντέδρασαν σωστά, πήραν μεγάλα καλάθια απο Αγγελακόπουλο, Κακλάμάνο και Γκιουλέκα και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 11 πόντους. Όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά και οιι γηπεδούχοι μείωσαν σε 46-51 με την λήξη της περιόδου.Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν έξι λεπτά πριν την λήξη με 52-59 αλλά ο Αρκαδικός ισοφάρισε και 1.30 πριν την λήξη το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 62-62. Τα Τρίκαλα όμως με δύο εύσοχες βολές του Κατσαρέ και ένα του Χαρισμίδη πήρε την μεγάλη νίκη με 62-66!!!

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-33 (ημ.), 46-51, 62-66 (τελικό)

Διαιτητές: Καλδίρης - Ανδρικόπουλος - Αποστολίδης.Διαιτητές: Καλδίρης - Ανδρικόπουλος - Αποστολίδης.

Αρκαδικός (Γ. Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς, Τσιότρας 14, Μπουρής,  Πίνης 2, Τσουμπρίλο 5 (1), Γκιζόγιαννης 13 (1), Γκόβας 4, Σιγκούνας 20, Πάνου 4

Τρίκαλα (Γ. Τζήμας): Λεπενιώτης 5 (1), Γκιουλέκας 11, Κατσαρές 5 (1 τρ., 2 ασίστ, 2 κλ.), Τσούτσος, Κακλαμάνος 20 (4 τρ., 3 ασίστ, 2 κλ.), Αγγελακόπουλος 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλ.), Χαρισμίδης 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φούντας 11 (1 τρ., 2 κλ.), Τριανταφύλλου
sportrikala.gr (Φωτό: Arkadia-Sports)