Άνοδος του Κρόνου Τρικάλων – Αποτελέσματα και Βαθμολογίες Β΄ ΕΣΚΑΘ (1ος & 2ος ΟΜΙΛΟΣ) 13/3/2022

by billkara

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β΄ΕΣΚΑΘ είναι τα εξής:

14η αγωνιστική 
Ηρακλής Χάλκης B.C.- Α.Ε.Σ. Ολυμπιονίκης   71-63

17η αγωνιστική 
Αναγέννηση Καλοχωρίου – Λέοντας Τυρνάβου   0-20 α.α.
Α.Σ. Φαρσάλων  –  Α.Ο. Άνω Λεχωνίων   (Αναβολή)
Άδμητος Βελεστίνου – Ηρακλής Χάλκης B.C.  0-20 α.α.
Αρμένιο B.C. – Α.Ε.Δ. Πλατυκάμπου   48-50
Ρεπό: Α.Ε.Σ. Ολυμπιονίκης

Βαθμολογία

Α/Α

ΟΜΑΔΕΣ

Β

Α

Ν

Η

1

ΛΕΟΝΤΑΣ ΤΥΡΝ.

29

15

14

1

2

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΗΣ

27

14

13

1

3

ΑΡΜΕΝΙΟ

24

15

9

6

4

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ Β.

22

15

7

8

5

ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΣ

22

15

7

8

6

ΛΕΧΩΝΙΑ

20

13

7

6

7

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ

17

14

3

11

8

ΑΔΜΗΤΟΣ ΒΕΛ.

16

14

4

10

9

ΚΑΛΟΧΩΡΙ

0

15

1

14

*Το Καλοχώρι αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα της Β΄ΕΣΚΑΘ.

** Ο Άδμητος Βελεστίνου έχει ένα μηδενισμό και -1 βαθμό από το παιχνίδι με τον Ηρακλή Χάλκης .

12η αγωνιστική

Ηρακλής Χάλκης B.C.- Α.Ο. Άνω Λεχωνίων

16η αγωνιστική 

Α.Ε.Δ. Πλατυκάμπου – Άδμητος Βελεστίνου

18η αγωνιστική 
Α.Ε.Σ. Ολυμπιονίκης  – Αναγέννηση Καλοχωρίου
Ηρακλής Χάλκης B.C. – Αρμένιο B.C.
Α.Ο. Άνω Λεχωνίων – Άδμητος Βελεστίνου
Λέοντας Τυρνάβου  – Α.Σ. Φαρσάλων
Ρεπό: Α.Ε.Δ. Πλατυκάμπου

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τη νίκη που θα του εξασφάλιζε το πρωτάθλημα και την άνοδό του στην Α2 ΕΣΚΑΘ πέτυχε ο Κρόνος Τρικάλων.

Με προπονητή τον αειθαλή και πάντα κοντά στο μπάσκετ Κώστα Θάνο, οι ταλαντούχοι παίκτες του Κρόνου επικράτησαν του Μαρίνου Αντύπα με 102-47  και έστειλαν στην Α2 την ομάδα που αγάπησε ο αείμνηστος Φάνης Φόρος, ο άοκνος εργάτης του τρικαλινού μπάσκετ που δεν είναι πια μαζί μας.

Μετά το τέλος του αγώνα, έγινε η απονομή του τίτλου από την αντιδήμαρχο αθλητισμού κα Έφη Λεβέντη ενώ άπαντες φωτογραφήθηκαν μαζί με το πανό του Φανή Φόρου αποτίοντας φόρο τιμής στον ιδρυτή του συλλόγου

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β΄ΕΣΚΑΘ είναι τα εξής:

15η αγωνιστική 

Απόλλων Λάρισας – Πελασγιώτις 53-91

17η αγωνιστική 
Ακαμάτες Φαρκαδόνας – Ολύμπια Λάρισας  20-0 α.α.
Κρόνος Τρικάλων – Μαρίνος Αντύπας   102-47
Γ.Σ. Φαλάνης – Κ.Α.Σ Δεσκάτης   20-0 α.α.
Πελασγιώτις – Πράσινη Γωνιά   92-54
Ρεπό: Απόλλων Λάρισας

Βαθμολογία

Α/Α

ΟΜΑΔΕΣ

Β

Α

Ν

Η

1

ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΣ

30

16

14

2

2

ΚΡΟΝΟΣ ΤΡΙΚ.

29

15

14

1

3

Γ.Σ.ΦΑΛΑΝΗΣ

24

15

9

6

4

ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ

22

14

8

6

5

ΦΑΡΚΑΔΟΝΑ

22

15

7

8

6

ΔΕΣΚΑΤΗ

19

14

7

7

7

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

18

15

3

12

8

ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΩΝΙΑ

17

14

5

9

9

ΟΛΥΜΠΙΑ

0

16

0

16

*Η Ολύμπια αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα της Β΄ΕΣΚΑΘ.

** Η Πράσινη Γωνιά έχει ένα μηδενισμό και -1 βαθμό από το παιχνίδι με τη Δεσκάτη.

*** Η Δεσκάτη έχει ένα μηδενισμό και -1 βαθμό από το παιχνίδι με τη Φαλάνη

12η αγωνιστική 
Πράσινη Γωνιά -Μαρίνος Αντύπας

16η αγωνιστική

Κ.Α.Σ Δεσκάτης – Κρόνος Τρικάλων

18η αγωνιστική 
Κ.Α.Σ Δεσκάτης  – Απόλλων Λάρισας
Μαρίνος Αντύπας – Γ.Σ. Φαλάνης
Πράσινη Γωνιά  – Ακαμάτες Φαρκαδόνας

Ρεπό: Πελασγιώτις

Related Articles